2020 Almanya Aile Birleşimi, Nişanlılık ve Evlilik Vizeleri

Almanya aile birleşimi vizesi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Almanya da olan eşlerinin veya çocuklarının yanında olması veya Türkiye de yaşayan 18 yaş altında olan çocuklarını Almanya’ya alması için başvurulan vizedir. Aile birleşimi vizesi D tipi(uzun süreli) vizeye girmektedir. Böyle başvurular doğrudan Almanya konsoloslukları veya Almanya büyükelçiliklerine yapılır. Vize başvurusu yapılırken Almanya Federal Cumhuriyeti yetkililerince belirlenen evraklar ibraz edilir. Başvuruya göre evraklar değişiklik gösterir. Dikkat edilmesi gereken evrakların ıslak imzalı ve güncel olmasıdır. Buna ek olarak Almanya Konsolosluğu evrak isteyebilir.

Almanya Aile Birleşimi İçin Başvurular Nereye Yapılır?

Vize başvurusunda bulunmak isteyenler direkt tek yetkili olan Almanya konsolosluklarına veya Büyükelçiliklerine yapmalıdır. Bunun için gerekli tüm evraklar hazırlanıp konsolosluğun belirlediği tarihe kadar randevu alınmalıdır. Böyle uzun süreli (D tipi) vize başvuruları İstanbul, İzmir ve Ankara dan yapılır. Evraklar eksiksiz hazırlanmalıdır. Bu aşamada bize başvurarak bilgi birikimimizden faydalanabilirsiniz.

Almanya Aile Birleşimi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Almanya aile birleşimine başvuru yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli detay evrakların güncel olmasıyla beraber asılları ve ikişer fotokopileri ile sunulmasıdır.

Başvuru formu: Almanya aile birleşimi başvuru formu gidecek kişi tarafından Almanca olarak eksiksiz doldurulmalıdır. Eksik bilgi durumunda başvuru geçersiz sayılır.

 1. Pasaport :Aile birleşimi vizesine başvuruda bulunurken pasaportun en az bir sene geçerliliğinin olması zorunludur. Pasaport hiç yok ise emniyet müdürlüklerinde bulunan pasaport şube amirliklerine gerekli evraklar tamamlanıp başvuru yapılmalıdır.
 2. İki adet biyometrik fotoğraf : En az 6 ay önce gözlüksüz çekilmiş biyometrik özelliklere uygun olmalıdır. 35*45 ölçülerinde olması istenmektedir. Vize başvurusunda bulunan kişinin yüzünü örtecek, engelleyecek şekilde olmayıp tam karşıdan çekilmelidir.
 3. Uluslararası evlenme kayıt örneği
 4. Nüfus cüzdanı fotokopisi
 5. Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 6. Başvuran kişinin ikametgah belgesi
 7. Almanya da yaşayan kişiye dair evraklar
 8. Almanya da yaşayan eşin maaş bordrosu
 9. Almanya da yaşayan eşin ikametgahı
 10. Sağlık sigortası
 11. Daha önce evlilik yapıldıysa buna dair belge
 12. Eşlerin çocuklarına ait belge
 13. A1 seviyesinde Almanca bildiğini gösteren belge