Almanya Çalışma Vizesi

Almanya çalışma vizesi; Yapılacak olan vize başvurusunda Almanya da yaşayan bir akrabanız var ise eğer onlardan alınan davet mektubuyla başvuru daha kolay sonuç alabilecektir. Almanya gibi bütün schengen ülkeleri davetiye olan başvuruları çok daha pozitif karşılamaktadır. Uzun süreli (D tipi) başvurularda davetiye mektubu vizenin süresini de olumlu etkilemektedir. Vize başvurusunda bulunmak için Almanya’da bulunan bir iş yerinden teklif almanız ya da kendi imkanınızla bulduğunuz bir iş ile anlaşmış olmanız gerekmektedir.

Almanya federal cumhuriyeti başvuran yabancı üçüncü ülke vatandaşları (Alman vatandaşlığınız veya Avrupa birliğine üye bir ülkenin vatandaşı değilseniz üçüncü dünya ülkesi vatandaşı sayılırsınız) için çeşitli koşullar getirmiştir. Türk vatandaşlarının buldukları işin Almanya yetkililerinin belirlediği kriterlere uygun olması istenir. Eğer ki Almanya da üniversite okumuşsanız mezuniyet tarihinden 18 ay içinde iş bulduğunuz taktirde Almanya devleti çalışma ve oturum izni vermektedir.

Almanya çalışma vizesine başvuru yapılırken dil yeterliliği belgesinin sunulması gerekmektedir. Fakat çalışılacak alan mühendislik ve bilişim teknolojileri alanı için dil şartı koymamıştır. Eğer Türkiye’deki bir üniversiteden mezun iseniz diplomanızın Almanya’da bulunan üniversitelerin diplomalarına denk alınması gerekir.

Almanya’da çalışma vizesi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Almanya Konsolosluğu veya Almanya Büyükelçiliğinden başvuru yapabilirler. Çalışma vizesi D vize (uzun süreli) katagorisindedir. Çalışma vizesi alabilmek için Almanya da çalışmak istenilen firmadan ne iş yapacağı, çalışma şartları, hangi meslek grubunda çalışılacağı, maaşı, haftalık yıllık izin saatleri ve yapılacak iş ile ilgili görev tanımı belirtilmelidir. Bunları belirledikten sonra Almanya federal iş ajansından onay alması gerekmektedir.

Almanya’da çalışma izni alınırken bazı meslek dalları diğerlerine oranla daha öncelikli olarak tercih edilmektedir. Bunlar bilişim teknolojileri ve mühendislik bölümleridir. Nitelikli ve uzman kişilerin iş bulma olanakları diğer alanlara göre daha fazladır. Diğer meslek gruplarının ise Almanya’da iş bulabilmeleri iş verenin talebine ve niteliğine bağlıdır. (Mesleğiniz ne olursa olsun Almanya’ya gitmeden önce işinizi bulmanız gerekmektedir).

* Almanya çalışma vizesi için başvuru yapılırken eğer süre 90 günden fazla ise D tipi(uzun süreli) vize başvurusunda bulunulması gerekir.

Almanya çalışma izni almak için gerekli olan ve doldurulması gereken belgeler nelerdir?

  1. Başvuru formu : Almanca çalışma izni vizesi ilgilisi tarafından eksiksiz bir şekilde Almanca dilinde doldurulmalıdır. Doldurulan başvuru formunda herhangi bir yanlışlık veya eksiklik durumunda Almanya çalışma izni başvurusu geçersiz sayılacaktır. Başvuru formu doldurulurken form sahibinin ıslak imza atması gerekir.
  2. Pasaport : Almanya çalışma izni vizesine başvuru yapılırken mevcut bulunan pasaportun en az bir (1) yıl geçerliliğinin olması gerekir. Almanya da çalışma izni almak için başvuran kişinin pasaportu yok ise pasaport başvurusu için gerekli evrakları tamamlayıp il veya ilçe emniyet müdürlüklerindeki pasaport şube amirliklerine başvuru yapması gerekir.
  3. İki adet biyometrik fotoğraf : 6 ay önce çekilmiş gözlüksüz yüzü örtmeyecek olmakla birlikte biyometrik özelliklere uymalıdır (35*45).
  4. Nüfus cüzdanı fotokopisi : Almanya’da çalışma izni almak için başvuruda bulunan kişinin nüfus cüzdanının ön ve arka yüzünün net bir şekilde göstermelidir.
  5. Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği :
  6. Başvuru sahibinin ikametgah belgesi : Almanya çalışma izni almak için başvuran kişinin ikametgah belgesini ibraz etmelidir. Bu belge Almanya aile birleşimi formunu doldururken gerekmektedir. İkametgah belgesi kişinin bağlı olduğu muhtarlıktan alınır.
  7. Sağlık sigortası : Almanya çalışma vizesine başvurulurken sunulması gereken sağlık sigortası güncel tarihli ve en az üç ay geçerliliği olmalıdır.
  8. Almanya’dan aldığınız Almanya’daki iş verenin adı adresi, Almanya’daki çalışma yeri, çalışma biçimi, görev tanımı ve yıllık brüt maaş ve tüm yan haklar.

       *Tüm işlemleriniz için Vize Keyfi olarak uzman danışman kadromuz ile hizmetinizdeyiz.