Almanya'da Oturum Ve Vatandaşlık Nasıl Alınır?

Almanya uzun yıllardır dünyanın birçok ülkesinde yaşanan insanlar tarafından refah ve emniyet içinde yaşayan huzurlu insanlar ülkesi olarak biliniyor. Kendi geleceği için insanlar AB üyesi bu ülkeye gitmenin ve kalmanın yollarını arıyorlar. Fakat Alman hukuk sistemi ise yabancıları kategorize ederek sınıflandırıyor. Örneğin AB üyesi ülke vatandaşları ve İsviçre vatandaşlarının serbest dolaşım hakkı mevcut.

Türkiye gibi diğer bazı ülkelerinde Almanya’da serbest dolaşabilmesi için öncesinde Almanya Başkonsolosluklarından veya Büyükelçiliklerinden vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Almanya başvuru sırasında kendi iç güvenliği için başvuru sahibinin bilgilerini titizlikle incelemektedir. Almanya’da oturum iznine başvuran vatandaşların talebi değerlendirilirken kamu güvenliği ve düzenine karşı tutumu ve Almanya’da ki ikamet zamanı dikkate alınır.

Almanya’da oturum izni için başvuran kişinin durumu değerlendirilirken ;

*kendisini ifade edebilmesi

*aile bireyleriyle birlikte yeterli büyüklükteki bir eve sahip olması

*sağlık sigortalarının bulunması

*aile bireyleri ile kalınacak ise geçimlerini sağlayabileceklerini gösteren belge

*okul ve mesleki eğitim diploması

(Evlilik sebebiyle oturum talebinde bulunanlardan birinin bu şartları sağlaması yeterli olacaktır)

Almanya oturum izni nasıl alınır?

Almanya’da oturum izni alındığında uzun süreli yaşama hakkı kazanılır. Almanya’da kalmak isteyen herkesin bu izni alması gerekmektedir. Almanya için dört farklı oturum izni vardır.

Almanya oturum izni

Almanya’da oturum izni süresi kişinin bulunma sebebine göre değişkenlik göstermektedir. Eğer kişi AB üye ülkesi veya İsviçre ülkesi vatandaşı değilse belirlenen süreler içinde Almanya’da çalışabilir. Almanya oturum iznine başvuran kişilerin belirli şartları karşılaması gerekmektedir. Bunlar;

  • Çalışmak için gitmiş olanlar
  • Mesleki eğitim için gitmiş olanlar
  • Aile nedeniyle göç edenler
  • Avrupa birliği ülkelerinden herhangi birinin oturum iznine sahip olanlar
  • Sığınma talebinde bulunanlar

Yerleşim izni

Almanya yerleşim izni şartlarına uyan kişilere süresiz izin vermektedir. Yerleşim izniyle beraber çalışma izni de verilmektedir. Ancak yerleşim iznine sahip olmak için belirli şartlar vardır. Bunlar ;

  • Almanca diline hakim olmak
  • Yüksek nitelikli mesleğe sahip olmak
  • Ailenin ve kendisinin geçimini sağlayacak durumda olmak
  • En az beş sene oturum izni almış ve bu süre zarfında herhangi bir olumsuzluk yaşamamış olmak

(Başvuran kişi AB Mavi Kart sahibi ise yaklaşık iki yıl sonra yerleşim iznine başvuru hakkına sahip olur)

AB kalıcı oturum izni

AB kalıcı oturum izni elde eden AB üye ülkeleri arasında serbest dolaşım hakkına sahip olurlar.

AB Mavi Kart

İsviçre vatandaşı ve AB vatandaşı olmayan üçüncü dünya ülkeleri vatandaşları yüksek nitelik gerektiren örneğin; bilişim teknolojileri ve mühendislik gibi alanlarda çalışıyor iseler AB Mavi Kart için başvuru yapabilirler.

Almanya da oturum izni alanlar istedikleri şehirde ikamet edebilirler ve bu ikamet izni diğer schengen ülkerinde de 90 günü aşmayacak şekilde geçerli olur. Oturma izni başvurusu değerlendirilirken tecrübesi, sermaye miktarı ve teknolojik yeniliklere katkıları değerlendirilir.

Almanya’dan iki şekilde oturum izni alınabilir. Bunlar ;

Evlilik amacıyla oturum izni : Evlilik için Almanya’ya giden kişi zaman kaybetmeden oturma izni talebinde bulunmalıdır. Evlilik ile kazanılan oturma izni 3 yıldır. Bu süre oturma izninin alındığı günden itibaren geçerlidir.

Öğrenim amacıyla oturum izni : Eğitim amacıyla Almanya’da bulunan kişiye oturma izni verilir. Öğrenci oturum izinlerinde öğrencinin Almancası da göz önünde bulundurulmaktadır. İstisnai olarak Almanca hazırlık olan okula kayıt yaptırmış olan kişilerde bu şart aranmaz. Öğrenim dışında öğrencinin oturum izni uzatılmamaktadır.

Almanya’dan Vatandaşlık Alabilmek İçin İzlenilmesi Gereken Yollar Nelerdir?

Almanya vatandaşı olabilmek için bir çok yerine getirilmesi gereken şart vardır. Eğitim iş gibi nedenlerle Almanya’ya yerleşilip ve daha sonra vatandaşlık için başvurulacağı gibi, doğuştan da bu haktan yararlanabilmek mümkündür. Almanya hükümetinin şartlarını sağlayanlar için pek çok imkanı mevcuttur. Alman vatandaşlığına geçip geçmemek kişilerin kendilerine bağlıdır. Kazanılan vatandaşlık sonrası bir çok haktan yararlanmak söz konusudur. Örneğin ülkeler arası serbest dolaşım ve memur olma hakkı bunlardan birkaçıdır.

Anne ve baba Almanya vatandaşı olduğu taktirde çocuk da Alman vatandaşı olarak doğar. Buna kan bağı yoluyla kazanılan hak denir. Eğer ebeveynlerin her ikisi de Almanya vatandaşı değil ise bu durumda en az sekiz (8) yıldır Almanya’da ikamet ediyor olmaları gerekmektedir. Eşlerden biri Alman vatandaşı olduğunda diğeri de vatandaşlık hakkı kazanmayı elde edebilir. Alman vatandaşı olan eş üç yıldır Almanya’da ikamet ediyor ve evlilik birliği iki yıldır kesintisiz devam ediyor ise vatandaşlık başvurusunda bulunulabilir. Tüm bu kriterler yerine getirilmiş olsa da Almanya devletinin dikkat ettiği ve araştırdı başka kriterler de vardır. Bunlar arasında kültürel değerler ve dil en önemlileridir. Almanya hükümetine vatandaşlık başvurunda bulunulurken sabıka kaydını incelemektedir. Herhangi bir suç kaydının bulunması durumunda başvuru değerlendirmeye alınmadan sonlandırılır. Bu suçlar 90 günden fazla olan suçlar için geçerlidir. Dil konusunda ise Alman hükümeti vatandaşlık vereceği kişileri sınava tabi tutmaktadır. Bu sınav B1 (Bu seviye kişinin Almanca okuyup anladığına, insanlarla etkileşim içinde olduğuna ve resmi işlemlerini yapabildiğine kanaat getirmektedir) seviyesinde yapılmaktadır. Almancayı biliyor olmak topluma uyum sağlamanın önemli bir unsuru olarak değerlendirilir.

Almanya vatandaşlığına başvuran kişilerin kendilerini geçindiriyor olmaları gerekmektedir. Daha önceden herhangi bir nedenle Almanya’da bulunan ve oturum alan kişiler hiçbir şekilde Almanya hükümetinden yardım almamış olmaları gerekir. Yol, ev vb. yardım alanların başvuruları değerlendirmeye alınmadan sonlandırılır. Alman hükümeti için kişinin kendi geçimini sağlıyor alması çok önemlidir. Almanya hükümeti için yasalara bağlı olmak ve uygulamak çok önemlidir. Vatandaşlık için başvuru yapıldığında Almanya anayasasına, düzenine bağlılık belgesini imzalamak ve anayasaya aykırı bir faaliyette bulunmamak gerekir.