Amerika Vizesi

Amerika vizesi daha alınabilecek en zor vizelerden biridir. Bununla birlikte Vize Keyfi gibi uzun yıldır sektörde olan uzmanlar ile  en doğru vize türüne ve vize şekline başvuru yapabilirsiniz. Amerika vizesi hakkında aradığınız her şeyi sayfamızda  bulabilirsiniz. Uzmanlarımız ile 02129902210 numaramızdan irtibat kurabilir ya da vize@vizekeyfi.com adresinden mail atabilirsiniz.

Amerika Vizesi Genel Bilgi

Amerika Kıtası'nda bulunan Amerika Birleşik Devletleri elli eyalet ve bir federal bölgeden oluşan federal birlik devletidir. Başkenti Washington,DC'dir. Resmi dili İngilizcedir. Ülkenin vatandaşlarına Amerikalı ya da Amerikan denir. Resmi para birimi Amerika dolarıdır(USD). Komşu devletleri Kanada ve Meksikadır. Yaklaşık nüfusu 320 milyondur.

ABD Vize İstiyor mu?

 Amerika Birleşik Devletlerine gitmek isteyen Umuma Mahsus,Hizmet, Hususi ve Diplomatik pasaport hamilleri Türk vatandaşları vizeye tabidir. Seyahatlerine en az 3 ay kala vize başvurusunda bulunmaları önerilmektedir.

Amerika Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika'ya seyahat etmek isteyen her Türk vatandaşı vize başvurusu yapması gerekmektedir. Başvurular Amerika İstanbul Başkonsolosluğuna ya da Amerika Ankara Büyükelçiliğine bizzat yapılmaktadır.  Aşağıda adım adım ABD vizesi nasıl alınır? sorusuna cevap bulabileceksiniz. Kısaca ABD vizesi almak için bilmeniz gereken husus ne olursa olsun konsololsuk memurunun sizin Amerika'ya gidiş amacınıza uygun vizeye başvuru yaptığınızı ve amacınız dışında bir kullanım yapmayacağını hissetmesi gerekmektedir. Örneğin Amerika turistik vizesine başvuru yaptığınızda sizlerin turistik olarak gidip geri döneceğinize inanması gerekmektedir. Bunun için her zaman doğru vize tercihi çok önemlidir. Bu aşamada sizlere şunu söylemeliyim. Vizenizin sonucuna sadece Amerika Konsolosluk yetkilisi karar verecektir ama vizenizin olumlu sonuçlanması için Vize Keyfi firması gibi uzman bir vize firmasından destek almanız çok etki olacaktır.  Şimdi vize alım sürecinde vize türlerimizi tanıyalım.

Ziyaretçi Vizeleri

Kısa süreli olarak bir kişiyi ve firmayı gezmek amaçlı gidilen, turistik,akraba ziyareti ve Ticari ziyaretleri kapsamaktadır.Bunlarla beraber yanınızda götüreceğiniz ev hizmetlisi için alınacak vizede bu kategoridedir

Tıkla

Eğitim ve Değişim Programı Vizesi

ABD'ye eğitim için gidildiğinde alınması gereken vize çeşitleri F1 ve M1 dir. Bununla beraber J1 staj,değişim programı ve Work and Travel vizeleridir.Ayrıntılar için

Tıkla

Çalışma Vizeleri

ABD'ye çalışmak için giden her meslekten kişinin alması gereken vizedir. Bir çok çeşiti bulunmaktadır. En bilineni H1B vizesidir. Ama bununla beraber H,O,P,Q vizeleri gibi bir çok vize vardır.

Tıkla

Amerika Nişanlılık ve Evlilik Vizeleri

Amerikalı bir kişi ile evlenmek istiyor ya da Amerika dışında evlenmiş ama Green card sürecini beklemek istemiyorsanız başvuru yapmanız gereken vizelerin ayrıntıları için

Tıkla

Oturum İzni-Green Card ve Vatandaşlık

Amerika Birleşik Devletlerinde seçme ve seçilme hakkı dışında tüm hakları sizlere tanıyan statüye sahip olmanızı sağlayan Green card'dır. Green card almanın bir çok yöntemi bulunmaktadır.

Tıkla

Büyükelçilik ve Konsolosluklar

Ülkemizde bulunan Amerika Birleşik Devletleri'ne ait Büyükelçilik, Konsolosluk ve Fahri Konsoloslukların adresleri ve iletişim bilgilerini bulabilirsiniz.

Tıkla

Amerika Vize Türleri Nelerdir?

Amerika Resmi kaynaklarına göre Amerika vize türleri aslında ikiye ayrılır. Birincisi göçmen olmayan vizeler ikincisi de göçmen vizelerdir. Göçmen olmayan vizeler adından da anlaşıldığı üzere Amerika Birleşik Devletlerine göçmen olmayacak şekilde alınan vizelerdir. Bu vizeler ile gidip resmi yollardan göçmen olmanız imkansızdır ya da belli farklı prosedürler izlemeniz gerekmektedir. Amerika göçmen vizelerinde ise direk Amerika Birleşik Devletlerinde oturum ya da vatandaşlık amaçlı alınan vizelerdir.

 1. Amerika Göçmen Olmayan Vizeler
  1. Amerika A Diplomatlar ve Resmi Yetkililer Vizesi
  2. Amerika B1 Ticari, İş ve Fuar Vizesi
  3. Amerika B2 Turistik Vizesi
  4. Amerika B2 Tedavi Vizesi
  5. Amerika C Transit Vizesi
  6. Amerika D Mürettabat Vizesi
  7. Amerika E1 Tüccar Vizesi
  8. Amerika E2 Yatırımcı Vizesi
  9. Amerika F1 Öğrenci Vizesi
  10. Amerika G Uluslararası Organizasyon Çalışanı Vizesi
  11. Amerika H Çalışma Vizesi
  12. Amerika I Basın Mensubu ve Gazeteciler Vizesi
  13. Amerika J1 Değişim Programı Vizesi
  14. Amerika L Şirket İçi Transfer Vizesi
  15. Amerika M1 Mesleki Eğitim Vizesi
  16. Amerika O Olağan Üstü Yetenekliler Vizesi
  17. Amerika P Sporcu, Sanatçı ve Gösteri Grubu Vizesi
  18. Amerika Q Uluslararası Kültürel Değişim Programı Vizesi
  19. Amerika R Din Görevliler Vizesi
 2. Amerika Göçmen Vizeleri
  1. Amerika Aile Dayanaklı Göçmen Vizesi
  2. Amerika K Nişanlılık Vizesi
  3. Amerika İşveren Dayanaklı Göçmen Vizesi
  4. Amerika Çekiliş Yoluyla Green Card

Yukarıda ki tüm vize türleri ile ilgili sitemizde ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. Bahsetmiş olduğum gibi sizler için en uygun vize türünü bulmanız ve ona doğru şekilde başvuru yapmanız vizenizin sonucunu direk etkileyecektir. Her bir vize türünün farklı farklı evrak listesi ve gereksinimleri vardır. Ayrıntılı bilgi almak için Amerika Vize Uzmanımız Ahmet Ünal ile direk telefonda görüşebilirsiniz.

ABD Vize Başvuru Süreci

Amerika Vizesi türümüzü seçme işlemini başarılı bir şekilde yaptıktan sonra yapmamız gereken ikinci kısım vize türüne uygun başvuru formlarını doldurmaya başlamak ve randevu sürecini başlatmaktır. Amerika Birleşik Devletleri vize başvuru formlarını ve randevu süreçlerinin hepsini online olarak yapmaktadır. Bu nedenle tüm formlar ve randevu sistemi internet üzerinden yürütülmelidir. Başvuru formunun sayfaları ve randevu sayfası iki farklı site üzerinde planlanmıştır. İlk olarak başvuru formunun doldurulacağı siteden başvuru numaranızı almanız gerekmektedir. Göçmen olmayan vizelerde doldurulması gereken form Amerika DS-160 formu iken göçmen vizelerde genelde doldurulması gereken Amerika formu DS-260 formudur. Form açılışında sizlere bir numara verilir ve bu numara ile online randevu sayfasından randevu işlemleri yapabilirsiniz. DS form numaralarınızı kaybetmeniz durumunda tekrar form doldurmak zorunda kalabilirsiniz. Randevu ekranında genelde çok ayrıntılı bilgi istenmemektedir. Ama verilen bilgilerin doğru olması zorunludur. Yapacağınız en ufak bir hata da vize harcınız yanabilir. 4 aşamalı bu randevu ekranında neler sorulur? İlk sayfa da başvuru sahibinin adı, soyadı, pasaportunun verildiği ülke,doğduğu ülke, pasaport numarası, DS-160 form numarası,vize türü, doğum tarihi, cinsiyet, mail adresi telefon numarası, daha önce abd vizesi olup olmadığı sorulmaktadır. Vize türüne göre eklenen sorular da bulunmaktadır. Örneğin çalışma vizelerinde WAC numarası da talep edilmektedir.  Başvuru sahibini bu bilgileri vererek oluşturduktan sonra eğer daha önce Amerika vizesi var ise sizlere bir çok sorunun oluştuğu bir ekran açılır bu ekranda verdiğiniz bilgiye göre konsolosluk mülakatına gitmeden kargo ile işlem yapabilirsiniz. Bunun ilgili bir blog yazısı yazacağım ayrıntılı bilgi orada bulabilirsiniz. Eğer Amerika vizesi yoksa ikinci sayfasında pasaportun gönderileceği şehir ve ilçe seçmeniz gerekiyor. Üçüncü aşama da kredi kartı ile ödeme yaparak randevu tarihinizi alabilirsiniz. Ödemeden önce sizlere son kez bilgilerin doğru olup olmadığı sorulacaktır. Onaylamadan ödeme işlemini gerçekleştiremiyorsunuz. Son aşamada da randevu ve talimat evraklarının çıktısını alabilirsiniz.

Amerika Vizesi Başvuru Formu-DS-160 Formu Nedir?

DS-160 formu Amerika göçmen olmayan vizelerde doldurulması gereken başvuru formudur. Bu formda verdiğiniz bilgiler sizin vize değerlendirmeniz için önemlidir. Yanlış, eksik ve hatalı bilgi vermeniz vizenizin ret ile sonuçlanmasını sağlayacaktır.  Randevu almadan formun doldurulup kapanmasını önermekteyiz. Ama bazı durumlarda formu açıp randevu alıp sonra da formu bitirmeniz de bir sakınca yoktur. Randevudan en az iki gün önce formun kapatılmış ve sonlandırılmış olmasına dikkat ediniz.

"DS-160 formu doldurulurken nelere dikkat edilmeli?" Formda dikkat edilmesi gereken en önemli husus formdaki sorulara net, doğru ve eksiksiz bilgi verilmesidir. DS-160 Formu online bir form olduğu için formda verdiğiniz yanlış bir cevapta formda bir çok bölüm açılmayacaktır. Örneğin erkek olan birisi cinsiyetini bayan olarak seçerse, iki farklı alan açılmamaktadır. .Formda doğum yeriniz sorusuna doğum yerinizde ilçe ismi ismi geçiyorsa kesinlikle o şekilde bilgi verilmelidir. Örneğin "Bakırköy" doğumlu bir kişi sadece "İstanbul" şeklinde yazmamalıdır.  Form genel olarak 10 farklı bölümden oluşuyor. İlk bölümde kişisel bilgiler yer alıyor. İkinci bölüm vize türü, konaklama ve masrafları kimin karşılayacağı belirtilmektedir. Bu bölümde eğer sizlerin masraflarını karşılayan birisi varsa o kişinin bilgilerini lütfen giriniz. Yapılan yanlışlardan biri de turistik vize gibi gidip geri dönmeniz gereken vizeler de sponsorun Amerika Birleşik Devletlerinden birinin yazılmasıdır. Bu bazen sizin ekonomik olarak Türkiye de kötü durumda olduğunu gösterebilir. O yüzden bu tarz vizelerde sponsorun Türkiye'den birinin olmasına dikkat ediniz.  Üçüncü bölümde seyahat edeceğiniz biri varsa onun yazılması gerekiyor. Dördüncü bölüm daha önceki Amerika seyahatleriniz ve vizeleriniz hakkında, pasaportunuzu kaybetmiş bile olsanız daha önce ABD'ye gitmişseniz gidiş tarihlerini tahmini olarak da olsa yazınız. Amerika vize reddi almışsanız 

Amerika Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yukarıda belirttiğimiz üzere Amerika göçmen ve göçmen olmayan olmak üzere yaklaşık 23 adet vize türü bulunmaktadır. Her bir vize için gerekli spesifik evraklar olduğu gibi, bu tür vizelerde ortak olan evraklarda bulunmaktadır. Amerika vizesi için gerekli ortak evraklardan başlayalım. 

 1. Başvuru formu onay sayfası; Amerika göçmen olmayan vizelerde doldurulması gereken başvuru formu DS-160 formudur. Bu form online olarak doldurulmalı ve formun sonunda dijital olarak imzalanmalıdır.  Form onaylandıktan sonra iki tane form olarak çıkmaktadır.  Kabul sayfasını genelde bir sayfa ya da iki sayfa olarak çıktısını alıp dosyanıza eklemelisiniz. Formun ayrıntısını konsolosluğa götürmenize gerek yoktur. Amerika göçmen vizelerde doldurulması gereken form DS-260 formudur. Bu form, DS-160 formuna oranla daha uzun ve ayrıntılıdır. Yine formun tüm ayrıntıları dikkat edilerek formun doldurulması gerekmektedir.  
 2. Randevu onayı talimat evrakı; online randevu sayfasından konsolosluk görüşmesi için aldığınız randevunun onay talimatı çıktısını alıp dosyanıza ekletmelisiniz.
 3. Pasaport; Dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliği olan pasaport.Karşılıklı en az iki sayfanın boş olması gerekmektedir. 
 4. Varsa eski pasaport
 5. Kimlik fotokopisi; Kimliğinizin arkalı ve önlü fotokopisi gerekmektedir. 
 6. Vukuatlı nüfus kayıt örneği; E-devlet üzerinden alınmış anne ve babanızın evliyseniz eşinizin ve çocuklarınızın göründüğü, durum bilgisi olan vukuatlı nüfus kayıt örneği. Bayanlar için eski soyad ve yeni soyad olmak üzere iki adet alınmaktadır. 
 7. Varsa uçak rezervasyonlarınızı eklemenizde fayda bulunmaktadır.
 8. Konaklama; Özellikle uzun süreli gidişlerde konaklama kanıtı sunmak gerekebilmektedir. 

Bunların dışında belirteceğimiz evraklar vizenin türüne göre değişebildiği gibi kişinin ekonomik ve çalışma durumuna göre de değişmektedir. Öncelikli olarak ekonomi ve çalışma durumuna göre hazırlanması gereken evraklar daha sonra vize türüne göre hazırlanması gereken evraklar konusunda sizleri bilgilendirelim.

Amerika Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar

 • Amerika Turistik Vizesi Çalışanların Hazırlaması Gereken Evraklar
 1. Vize Talep ve İzin Dilekçesi; Konsolosluğa hitaben çalıştığınız firma tarafından yazılmış, işe giriş tarihiniz, ünvanınız gidiş amacınız ve gidiş tarihinizin belirtildiği ingilizce dilekçe. (Örneği sitemizden bulabilir ya uzmanlarımızdan talep edebilirsiniz.)
 2. Çalıştığınız Şirketinizin Faaliyet belgesi fotokopisi- Son 6 Aylık olmasına dikkat ediniz
 3. Çalıştığınız Şirketinizin Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi
 4. Çalıştığınız Şirketinizin İmza Sirküleri fotokopisi
 5. Çalıştığınız Şirketinizin Vergi Levhası fotokopisi- Güncel olduğuna lütfen dikkat ediniz.
 6. İşe Giriş Bildirgeniz
 7. Son 3 aylık kaşeli imzalı maaş bordrosu
 8. E-devletten alınmış Barkodlu SGK Tescil ve Hizmet Dökümü 
 9.  3 aylık banka hesap dökümü; Maaş aldığınız bankadan alınmış, kaşeli imzalı olmalı içerisinde en az  7 bin TL olmalıdır. Maaş hesabınızda yoksa başka bir vadesiz hesapta ek olarak alabilirsiniz. 
 10. Varsa araç ruhsatı fotokopisi
 11. Varsa tapu ve kira kontratı
 • Amerika Turistik Vizesi Şirket Sahibi/ Ortaklarının Hazırlaması Gereken Evraklar
 1. Vize Talep ve İzin Dilekçesi; Konsolosluğa hitaben çalıştığınız firma tarafından yazılmış, işe giriş tarihiniz, ünvanınız gidiş amacınız ve gidiş tarihinizin belirtildiği ingilizce dilekçe. (Örneği sitemizden bulabilir ya uzmanlarımızdan talep edebilirsiniz.)
 2. Şirketinizin Faaliyet belgesi fotokopisi- Son 6 Aylık olmasına dikkat ediniz
 3. Şirketinizin Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi
 4. Şirketinizin İmza Sirküleri fotokopisi
 5. Şirketinizin Vergi Levhası fotokopisi- Güncel olduğuna lütfen dikkat ediniz.
 6. E-devletten alınmış Barkodlu SGK Tescil ve Hizmet Dökümü 
 7.  3 aylık banka hesap dökümü; kaşeli imzalı olmalı içerisinde en az  7 bin TL olmalıdır. 
 8. Varsa araç ruhsatı fotokopisi
 9. Varsa tapu ve kira kontratı
 • Amerika Turistik Vizesi Devlet Memurların Hazırlaması Gereken Evraklar
 1. Çalışma Belgesi
 2. İzin Belgesi
 3. Kurum kimlik kartı fotokopisi
 4. Son 3 aylık kaşeli imzalı maaş bordrosu
 5. E-devletten alınmış Barkodlu SGK Tescil ve Hizmet Dökümü 
 6.  3 aylık banka hesap dökümü; Maaş aldığınız bankadan alınmış, kaşeli imzalı olmalı içerisinde en az  7 bin TL olmalıdır. Maaş hesabınızda yoksa başka bir vadesiz hesapta ek olarak alabilirsiniz. 
 7. Varsa araç ruhsatı fotokopisi
 8. Varsa tapu ve kira kontratı
 • Amerika Turistik Vizesi Emeklilerin Hazırlaması Gereken Evraklar 
 1. E-devletten alınmış Barkodlu SGK Tescil ve Hizmet Dökümü -Emekli olduğunuzu göstermek için emeklilik belgesi de kabul etmektedir. 
 2.  3 aylık banka hesap dökümü; Emekli maaşınızı aldığınız bankadan alınmış, kaşeli imzalı olmalı içerisinde en az  7 bin TL olmalıdır. Maaş hesabınızda yoksa başka bir vadesiz hesapta ek olarak alabilirsiniz. 
 3. Varsa araç ruhsatı fotokopisi
 4. Varsa tapu ve kira kontratı
 • Amerika Turistik Vizesi Öğrencilerin Hazırlaması Gereken Evraklar
 1. Öğrenci belgesi E-devletten ya da okuldan alınmış kabul edilmektedir.
 2. Transkript belgesi
 3. Okul devam ederken seyahat planlayanlar için okul izin yazısı
 4. 18 yaşından küçük olanlar için anne ve babadan alınmış muvafakatname
 5. Sponsor dilekçesi
 6. Sponsor mali ve finansal evrakları. Sponsor olacak kişinin öncelikli olarak anne ve ya baba olması önerilmektedir. Eğer olamıyorsa abla abi olabilir. Sponsor olacak kişi kendi çalışma durumuna göre yukarıdaki evrakları hazırlamalıdır. 
 • Amerika Turistik Vizesi Ev hanımların Hazırlaması Gereken Evraklar
 1. Evlilik cüzdanı
 2. Sponsor dilekçesi
 3. Sponsor mali ve finansal evrakları. Sponsor olacak kişinin öncelikli olarak anne ve ya baba evli ise eş olması önerilmektedir. Eğer olamıyorsa abla abi olabilir. Sponsor olacak kişi kendi çalışma durumuna göre yukarıdaki evrakları hazırlamalıdır. 
 • Amerika Turistik Vizesi Reşit olmayanların Hazırlaması Gereken Evraklar
 1. 18 yaşından küçük olanlar için anne ve babadan alınmış muvafakat name
 2. Varsa Öğrenci belgesi E-devletten ya da okuldan alınmış kabul edilmektedir.
 3. Sponsor dilekçesi
 4. Sponsor mali ve finansal evrakları. Sponsor olacak kişinin öncelikli olarak anne ve ya baba olması önerilmektedir. Eğer olamıyorsa abla abi olabilir. Sponsor olacak kişi kendi çalışma durumuna göre yukarıdaki evrakları hazırlamalıdır. 
 5. Varsa, anne ve babaya ait geçerli Amerika vize fotokopisi gerekmektedir.

Amerika Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

Ticari vizelerde de yukarıda belirttiğimiz evraklar hem şirket sahipleri hemde çalışanlardan istenmektedir. Bunlara ek olarak istenen bazı evrakları de baştaki maddelerde belirtmekteyiz. Tabi ki bir kaç değişiklik bulunmaktadır. Dilekçe de şirketin masrafları karşılayacağı belirtilmelidir. Bu nedenle de banka hesap dökümü alırken şirketin banka hesap dökümü olmalıdır.  Ticari bir görüşme olduğu için 

 • Amerika Ticari Vize Çalışanların Hazırlaması Gereken Evraklar
 1. ABD'de katılım yapılacak konferans, fuar ya da şirket toplantısını belirtir davetiye.
 2. Vize Talep ve İzin Dilekçesi; Konsolosluğa hitaben çalıştığınız firma tarafından yazılmış, işe giriş tarihiniz, ünvanınız gidiş amacınız ve gidiş tarihinizin belirtildiği ingilizce dilekçe. Ticari bir seyahat olacağı için masraflar şirket karşısından karşılanacağı belirtilmelidir. (Örneği sitemizden bulabilir ya uzmanlarımızdan talep edebilirsiniz.)
 3. Çalıştığınız Şirketinizin Faaliyet belgesi fotokopisi- Son 6 Aylık olmasına dikkat ediniz
 4. Çalıştığınız Şirketinizin Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi
 5. Çalıştığınız Şirketinizin İmza Sirküleri fotokopisi
 6. Çalıştığınız Şirketinizin Vergi Levhası fotokopisi- Güncel olduğuna lütfen dikkat ediniz.
 7. İşe Giriş Bildirgeniz
 8. Son 3 aylık kaşeli imzalı maaş bordrosu
 9. E-devletten alınmış Barkodlu SGK Tescil ve Hizmet Dökümü 
 10.  Şirketin 3 aylık banka hesap dökümü; Bankadan alınmış, kaşeli imzalı olmalı içerisinde en az  7 bin TL olmalıdır. 
 11. Varsa araç ruhsatı fotokopisi
 12. Varsa tapu ve kira kontratı
 • Amerika Ticari Vize Şirket Sahibi/ Ortaklarının Hazırlaması Gereken Evraklar
 1. ABD'de katılım yapılacak konferans, fuar ya da şirket toplantısını belirtir davetiye.
 2. Vize Talep ve İzin Dilekçesi; Konsolosluğa hitaben çalıştığınız firma tarafından yazılmış, işe giriş tarihiniz, ünvanınız gidiş amacınız ve gidiş tarihinizin belirtildiği ingilizce dilekçe. Ticari bir seyahat olacağı için masraflar şirket karşısından karşılanacağı belirtilmelidir. (Örneği sitemizden bulabilir ya uzmanlarımızdan talep edebilirsiniz.)
 3. Şirketinizin Faaliyet belgesi fotokopisi- Son 6 Aylık olmasına dikkat ediniz
 4. Şirketinizin Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi
 5. Şirketinizin İmza Sirküleri fotokopisi
 6. Şirketinizin Vergi Levhası fotokopisi- Güncel olduğuna lütfen dikkat ediniz.
 7. E-devletten alınmış Barkodlu SGK Tescil ve Hizmet Dökümü 
 8.  3 aylık banka hesap dökümü; kaşeli imzalı olmalı içerisinde en az  7 bin TL olmalıdır. 
 9. Varsa araç ruhsatı fotokopisi
 10. Varsa tapu ve kira kontratı

Amerika Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 1. Amerika'daki okuldan alınmış ABD'de eğitim göreceğinizi kanıtlar I-20 belgesi, F1 belgeside denilmektedir. 
 2. I-20 belgesinin sevis ödeme fişi I-901 dekontu
 3. Transkript
 4. Varsa Dil belgesi
 5. Sponsor dilekçesi
 6. Sponsor mali ve finansal evrakları. Sponsor olacak kişinin öncelikli olarak anne ve ya baba olması önerilmektedir. Eğer olamıyorsa abla abi olabilir. Sponsor olacak kişi kendi çalışma durumuna göre yukarıdaki evrakları hazırlamalıdır. 

Amerika Diğer Vizeler için Gerekli Evraklar

En çok alınan vizeler konusunda ayrıntılı olarak evrak listelerini yukarıda bulabilirsiniz bununla beraber ülkemizde az olarak başvuru yapılan vizeler konusunda da istenen ayrıntılı evrak listesini uzmanımızdan 0212 909 22 10 numarasını arayarak isteyebilirsiniz. 

 • Amerika Çalışma Vizesi

Birden fazla çalışma vizesi vardır.  Genel olarak çalışma izni için gerekli olan evrak ABD firmasından alınan çalışma bakanlığı onaylı davetiye gereklidir.

Göçmenlik Dışı Çalışma Formu I-129 veya USCIS’den İşlem Bildirim Formu I-797 Dilekçenizde görüldüğü şekilde onaylanmış dilekçe Kabul Numarası

Ya da ABD’deki bir işverenden bir iş teklifi ve Çalışma Bakanlığından onaylı bir başvuru

Basın çalışanı vizesi ise çalışma kanıtı ve basın kartının nüshası

Şirket için transfer vizesi ise; USCIS’ten alınan ve Göçmen Olmayan İşçi Dilekçesi, Form I-129, ya da Notice of Action, Form I-797’da belirtilen, onaylanmış dilekçenizin Makbuz Numarası.

 • Amerika Mürettebat Vizesi

İşveren şirketten alınan ve çalışma süresini ve mümkünse ABD’ye giriş yerlerini belirten mektup/sözleşme.

 • Amerika Yatırımcı Vizesi

Amerika yatırımcı vizesi için gerekli evrakları uzmanımızı arayarak temin edebilirsiniz. 

 • Amerika Nişanlılık Vizesi

Amerika Nişanlılık vizesinde ayrıntılı bir çok evrak bulunmaktadır. Burada vize başvuru sürecinin başlatabilmemiz için Amerika dan sizlerin adına I-797 onay belgenizin gelmesi gerekmektedir. Onay belgeniz geldikten sonra uzmanımızdan arayarak ya da mail atarak ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. 

 • Amerika Staj Vizesi
 1. Değişim Programina Katılımına Uygunluk Belgesi, DS-2019 formu
 2. Eğitim/Stajyer Yerleştirme Planı Formu DS-7002
 3. Öğrenci ve Değişim Vize Bilgi Sistemi (SEVIS) I-901 bedel makbuzudur.

Amerika Vizesi Mülakat Aşaması

Bu aşamaya kadar bir çok aşamayı geçtik. İlk önce hangi tür vize başvuracağımıza karar verdik sonra DS-160 formumuzu ya da DS-260 formunu doldurduk.  Akabinde evraklarımızı hazırladık. Artık beklenen güne hazırız.  Amerika Konsolosluğuna randevumuza gitmemiz gerekiyor. Konsolosluk giderken nasıl evraklarımızı hazırlanırken ince eleyip sık dokuduysak giyim ve kuşamımızda da o kadar ince eleyip sık dokumalıyız. Amerika'ya gidecek birisinin çok salaş giymesi uygun olmayacaktır. Takım elbise gibi çok resmi olmamıza da gerek yok. Şık ve kendimizi ifade eden vize sürecini önemseyen bir görüntü çizmeliyiz. Konsoloslukta ilk randevu saati 07:30 olarak verilmektedir. Özellikle bu ilk randevu saatleri F1,J1 gibi spesifik vizelere verilmektedir. Konsolosluk tabi ki 07:00 da açılıyor ve ilk randevular 07:15 gibi çağrılmaya başlanıyor. O yüzden Amerika randevu saatinizden 15 dk önce konsolosluğun orada olmanızı önermekteyiz. Randevu saatinizden önce konsolosluk güvenlik görevlileri sizleri içeri almayacaklardır. Randevu saatine göre sizleri çağıracak ve sıraya girmenizi isteyeceklerdir. Yanınızda neler götürebilirsiniz? Ya da neleri içeri sokmak yasaktır? Öncelikli olarak DS-160 ya da DS-260 form onayınız pasaport, fotoğrafınız ve randevu sayfanız olmadan içeri girme ihtimaliniz malesef yoktur. Destekleyici evrakları da sizlere yukarıda anlattık onları da götürmelisiniz. İçeriye girerken üzerinizde hiç bir elektronik eşya olmaması gerekmektedir. Cep telefonu, tablet, bilgisayar akıllı saat gibi hiç bir elektronik eşya içeri sokulmamaktadır. Bunların dışında yanıcı yakıcı eşyalarda içeri sokulamayan diğer eşyalardır.  Toplam 4 kontrol noktasından geçeceksiniz. İlk kontrol noktasında sadece randevu saati ve bu eşyalar kontrol edilecektir. İkinci kontrol noktasında fotoğrafınızın boyutu ve 6 aydan eski olmamasına dikkat edilecektir. Üçüncü aşamada X-ray cihazından geçmeniz istenecektir. Son kontrol noktasında da formunuzun tamamlanıp tamamlanmadığı kontrol edilip size bir numara verilecektir.

Tüm güvenlik noktalarını geçtik bir numara verildi ve artık salonda süreci bekliyoruz. Numaramız iki kere yanacak ilk yandığı zaman parmak izi işlemleri için çağırılacaksınız. 

Amerika Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Amerika vizesinin türüne göre randevu süresi değişkenlik gösterir. Örneğin turistik ve ticari yani B1/B2 Amerika vizesi için konsolosluk 10-15 gün sonrasına gün vermektedir. Amerika öğrenci vizesi (F1) veya Amerika staj vizesi (J1) vizesinin randevularını genelde bir hafta sonrasına vermektedir. Bununla beraber Amerika E2 yatırımcı vizesi gibi özel vizelerde yaklaşık iki ay sonrasına randevu verilmektedir. Randevu günü vize sonucu yüzünüze okunmakta ve olumlu olması durumunda üç iş günü içerisinde belirtilen PTT şubesine gönderilmektedir.

Bazı durumlarda Amerika Konsolosluğundan vize randevumuzu erkene çekmeleri için talepte bulunabiliriz. Örneğin sağlık nedeniyle başvurularda acil randevu talep edilebilir veya öğrenci iseniz okulunuzun başlama tarihini kriter göstererek acil randevu talebinde bulunulabilmektedir. Ayrıca randevu tarihi beş kere değiştirme hakkına sahipsiniz. Bazı durumlarda ise konsolosluklarda alınan tarihten daha erkene yer açılabilmektedir. Böyle durumlarda randevunuzu erkene çekme imkanı doğar.

Bütün bu bilgiler ve daha fazlası için lütfen vizekeyfi uzmanları ile iletişime geçin 0212 909 22 10.

Amerika Vizesi Kaç Yıllık Verilir?

Amerika vizesine başvurular ülkemizde İstanbul Amerika Başkonsolosluğu ve Ankara Amerika Başkonsolosluğundan yapılmaktadır. Genel olarak vize başvurularında izlenen yol aynı olsa da istenilen belgeler vizenin türüne göre farklılıklar göstermektedir. Amerika vize başvuru formu elektronik olarak doldurulmaktadır. Bu form DS-160 formu olarak geçer. Çıktısını alıp başvuruya giderken yanınızda getirmeniz gerekmektedir.

Amerika vize başvuru mülakatları İngilizce veya Türkçe yapılmaktadır. Fakat Amerika yatırımcı vizesinde İngilizce mülakat istenmemektedir. Konsolosluk görevlileri Amerika’ya neden gidildiğiyle alakalı sorular sormakta ve net kesin kısa cevaplar verilmesini beklemektedir.

Amerika vizesi kaç yıllık verilir sorusu en sık karşılaşılan sorulardandır. Amerika da göçmen olmayan (B1/B2) turistik, aile veya arkadaş ziyareti, fuar, konferans, iş ve sağlık nedeniyle gidecekseniz 10 yıllık vize verilebilir. Ama tabi ki kesin bir şey yoktur. Mülakatın gidişatına ve alınacak olan vizenin türüne göre süre uzayıp kısalabilir. Bu 6 ay, 3 yıl, 5 yıl ve 10 yıl olmak üzere.

Amerika Vizesi Rettinin Nedenleri ?

Amerika vize verirken çok dikkatli inceleme yapar başvuru sahipleri çoğu zaman başvurularını yaparken eksiksiz zannedilebilir. Fakat en ufak bir hata, önemsiz görülüp bahsedilmeyen bir detay Amerika vize reddi için bir sebep olabilir. Amerika vize reddi almış olmak tabi ki tatsız bir durum olsa da düzeltilemeyecek bir durum değildir. Var olan problemler ortadan kalktığında vize onaylanması mümkündür. Amerika vize başvurusu yapılırken titizlikle incelenmesi gerekir çünkü vize memurları mülakat sırasında çok hassastırlar. Başarısız olmuş başvuru sonrası bir sonraki başvuru için düzeltilmesi gereken örnek teşkil eder. Yapılacak değişiklikler sonrası Amerika vize başvurunuzun şansını arttıracaktır. En sık karşılaşılan vize red sebeplerinden ilk sırayı alan evrak ve formlarda yapılan eksik ve yanlış ibarelerdir. Basit düzeltmeler ve biraz dikkatle olumlu sonuçlanabilecek başvurunun geldiği son aşamadır.

Amerika vize başvurusunda bulunurken kalacağınız zaman zarfı için seyahatinizin bütün masraflarını sizin ya da sponsorunuz tarafından karşılanacağını ispat etmek durumundasınız. Bunu yapamadığınız taktirde de vizeniz red alabilir.

Vize başvurusu sırasında formda ya da başvuru ile birlikte verdiğiniz evraklarda yapılan hatalar da vize reddi için ortam oluşturmaktadır. Bazı başvurularda isteyerek olmasa da büyük hatalar yapılabilmekte ve bu durum konsolosluk görevlileri tarafından sahtecilik olarak adledilebilmektedir. Örneğin mülakatta söylediğiniz bir bilgiyi evraklarınızla destekleyemediğiniz zaman vizeniz red alabilir.

Amerika vize redlerinden bir diğeri de daha önce Amerika’ya gitmiş ve vize süresinden fazla kalmış ise bir sonraki vizeyi alırken red alabilir. Örneğin Amerika’ya gittiniz ve vize uzatma başvurusu yapmadan 6-12 ay arası kaldınız bu tarihten sonra üç yıl başvuru yapamazsınız. Eğer Amerika’da vize uzatma başvurusu yapmadan bir yıldan fazla kaldıysanız on yıl boyunca vize başvurusunda bulunamazsınız.

Vize redlerinden bir diğeri ise öğrenci vizesi reddidir. Vizenin red almasının en önemli etkeni ne için eğitim alınacağı ve bunun kişiye getirisi iyi açıklanmalıdır. Diğer sık karşılaşılan durum ise Amerika’da alınacak eğitimin maddi desteğinin tutarsızlık göstermesidir. Eğitim, konaklama, ulaşım ve diğer giderlerin net olarak belirtilmesi gerekir. Öğrenci vizesi alınırken kişilerin I20 formu ve SEVIS belgelerini yanlarında bulundurmaları, transkript ve diğer evraklarını eksiksiz olarak yanlarında getirmeleri gerekmektedir.

Work and Travel (J1) vize reddi ise; Amerika’da geçici olarak gezmeye veya çalışmaya gitmek isteyen öğrencilerin vizelerinin reddidir. J1 vize reddi diğer vize redlerinde olduğu gibi pek çok nedeni olabilir. Bunun için; DS-160 formu, mülakat ve evraklar birlikte incelenmelidir. En çok karşılaşılan nedenler ise; İngilizce seviyesinin yetersizliği, ders notlarının düşük olması ve gidilecek iş ile ilgili sorunlar ilk sıralarda gelir.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x