Amerika Ziyaretçi Vizeleri

Amerika ziyaretçi vizeleri; Genel olarak turistik,akraba aile ziyareti, ticari işletme ziyareti, konferanslar ve mesleki toplantılar dahil olmak üzere ticari amaçlar için göçmen olmayan (B1-B2) geçici olarak Amerika’ya giriş yapmak isteyen ve genellikle 6 ay için verilen bir vize çeşididir. B1-B2 vizesi göçmen vizesi kapsamı dışındadır.

Amerika’ya turistik ve ticari amaçlı seyahat etmeyi planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları pasaport tipi ne olursa olsun yeşil, siyah, gri, bordo Amerika turist vizesi almak zorundadır. Göçmen olmayan Vize Tipi işlemleri ise seyahat türü ve süresine göre farklılıklar göstermektedir. Başvuru sahibi ABD’ye, kısa süreli turistik, aile ziyareti veya tıbbı tedavi amacıyla gitmeyi planlıyorsa Amerika B2 turistik ziyaret vizesi iş amacıyla gidecek ise B1 ticari ziyaret vizesi almalıdır. Ancak pratikte B1/B2 turistik ve ticari ziyaret vizesi birlikte verilmektedir.

Göçmen olmayan kısa süreli Amerika vize kategorilerine başvurular Ankara Amerika Büyükelçiliği ve İstanbul Amerika Başkonsolosluğu’ndan yapılabilmektedir. Ancak vize başvurusu öncesi kişinin online DS-160 başvuru formunu İngilizce olarak doldurması, Konsolosluk ya da Büyükelçilikten randevu alması, vize türü ve kendi şahsi durumuna göre evraklarını hazırlaması, parmak izi verip, mülakata katılması gerekiyor.

Tüm bu vize prosedürlerinin eksiksiz ve zamanında yerine getirilmesi vizenin olumlu sonuçlanması açısından oldukça önemlidir. Örneğin; formda beyan edilen yanlış bir bilgi vize reddi almanızın yanında ABD’ye bir daha girememenize bile yola açabilir.

Başvuru belgelerinizin eksiksiz olması mutlaka Amerika vizesi alacağınız anlamına gelmez. Başvurunuzu onaylama yetkisi sadece Amerika Başkonsolosluğu ve Büyükelçiliğindedir. Aynı zamanda vizenizin onaylanmış olması da Amerika’ya giriş yapabileceğinizin garantisini vermez. Ülkeye girişinize ve burada ne kadar süre kalacağınıza gümrükte girişte bulunan Gümrük ve Sınır Koruma Memurluğu (CBP) görevlileri karar verir.

  • Vizeniz 10 yıllık verilmiş olsa bile ülkede kalma süreniz 6 aydan fazla olamaz.
  • Başvuru sahibinin Amerika Konsolosluğu ya da Amerika Büyükelçiliğindeki vize mülakatına gelirken tüm belgeleri yanında getirmesi gerekmektedir.
  • Konsolosluğa şahsen görüşmeye gelmesine gerek olmayan başvuru sahipleri tüm belgelerini başvuru dosyasına ekleyerek göndermelidir.
  • ABD vizesine başvuran kişi 14 yaşın altında ise ebeveynlerinden birine ait geçerli ABD vizesinin fotokopisini evrakları arasına eklemelidir.

 

Amerika Turistik Vizesi

Göçmen olmayan yani turistik vize olarak geçer. Bunun için öncelikle konsolosluğun sayfasındaki DS-160 formunun doldurulması ve randevuya giderken yanınızda getirmeniz gerekir. Amerika’ya gitme amacınız turistik amaçlı ise vize kategorinizi B2 seçmeniz gerekmektedir.

Tıkla

Amerika Akraba Ziyareti Vizesi

Amerika ülke sınırları içinde akraba, aile, arkadaş ziyareti gibi nedenlerle gidecek olanların Amerika akraba ziyareti vizesini alması gerekir bu vize B2 vize türüne girer. Vize başvurularını İstanbul da ki Amerika konsolosluğu ve Ankara Amerika Büyükelçiliğinden alınmaktadır.

Tıkla

Amerika Ticari Vize

Amerika ticari vize Türkiye’de bağlı bulunduğu firma aracılığıyla , belirli bir süre Amerika’yı iş faaliyeti, konferans, proje, kongre, seminerde bulunmak için Amerika’ya seyahat etmek isteyen iş sahiplerinin veya bir şirkete bağlı olarak çalışanların başvurması gereken vize tipidir.

Tıkla

Amerika Bakıcı Vizesi

Amerika bakıcı vizesi türü j1 vizesidir. Bu vize türü ile 2 yıla kadar Amerikada çalışma imkanına sahip olunabilir. Amerika da asgari ücretler eyaletler arası farklılık göstermektedir. J1 vizesinin alınabilmesi için DS-2019 formuna ihtiyaç vardır.

Tıkla

Amerika Ziyaretçi Vizesi Gerekli Evraklar

Amerika B1/B2 vizeleri için gerekli evrak listelerini ayrıntılı olarak bu linkimizde bulabilirsiniz. çalışma durumunuza göre gerekli evrakları inceleyebilir kafanıza takılan soruları uzmanımıza sorabilirsiniz.

Tıkla

Amerika B1-B2 vizesi Ücretleri

Amerika Birleşik Devletleri vize harçları tüm dünyada aynıdır. B1/B2 vize ücretleri değişmez. konsolosluk B1/B2 vize ücretleri için 160 dolar talep etmektedir. vize keyfi danışmanlık ücreti olarak 90 dolar almaktadır.

Tıkla

    Bize Başvurun

    Sizlere daha iyi hizmet verebilmemiz için durumunuzu açıklayın