Amerika Çalışma Vizeleri

Amerika Birleşik Devletleri’nde yasal olarak çalışmak isteyenlerin mutlaka bir çalışma vizesi almak için 2020 Amerika çalışma vizesi başvurusunu gerçekleştirmesi gerekmektedir. Geçici çalışma vizeleri, mevsimlik çalışma vizeleri, değişim programı çalışma vizeleri ve sürekli çalışma vizeleri gibi ABD’de çalışmak isteyen Türk vatandaşları için birçok çalışma vizesi mevcuttur.

Uygun olduğunuz vize türü yaptığınız iş türüne, ABD’de iş ilişkisi kuracağınız işverene ya da uyruğunuza göre değişiklik gösterebilmektedir. Çalışma vizesi, sizin (ve bazı durumlarda ailenizin) ABD’de yaşamasını, çalışmasını ve gerekli koşullar sağlandığı takdirde kalıcı bir ikamet sahibi olmanızı sağlayabilir.

Amerika vizesi hakkında önemli noktalar aşağıdaki gibidir:

  • Amerika vize başvurularınız hakkında verilecek kararlar, Amerika Konsolosluğunun inisiyatifi altında olacaktır.
  • Amerika vize başvurunuzu Vize Keyfi aracılığıyla yaptığınız taktirde, evraklarınız bize ulaştıktan 1 gün sonra Amerika çalışma vize randevusu kesinleşecektir.
  • Amerikan Konsolosluğu iş yoğunluğuna bağlı olarak ileri tarihlere randevu verebilmektedir. Bu yüzden seyahatinize 2 ay kala vize işlemlerinize başlamanızı tavsiye ederiz. 
  • Amerika vize başvuru işlemleri sırasında başvuru sahibinden dijital parmak izi alınmakta ve mülakat yapılmaktadır.
  • 14 yaş ve üstü Konsolosluğa şahsen gelmesi gerekmektedir. Mülakat ve dijital parmak izi vermek için randevuya gittiğinizde vize operasyon sorumlumuz size asistanlık edecektir.
  • Amerika Konsolosluğu, gerek duyması halinde başvuru sahibini yeni bir mülakata çağırabilir ve ek evrak talebinde bulunabilir.
  • Amerika vizenizin sonuçlandıktan sonra pasaportunuz ile birlikte 3 iş günü sonra size en yakın PTT şubesine gönderilmektedir. Amerika vizesi veya tüm dünya vize işlemlerine dair ayrıntılı bilgileri  vize keyfi sitemizden temin edebilirsiniz.

Geçici çalışma vizeleri ABD'ye belirli bir süre boyunca istihdam için gitmek isteyen ve kalıcı sayılmayan kişiler içindir. Başvuru sahibi Amerika'da göçmen olmayan bir vize ile geçici olarak çalışmak istiyorsa, ABD göçmen kanunu altında, başvuru sahibinin yapacağı iş türüne dayanarak belirli bir Geçici Çalışma Vizesine ihtiyaç duyar.

Amerika'da sürekli çalışmak isteyenlerin başvurması gereken vize türü ise E Amerika Ticaretçi ve Yatırımcı Vizesidir. E vizesine başvurmak için başvuranın bulunduğu ülke ile Amerika arasında karşılıklı ticaret ve yatırım anlaşmaları olması gerekmektedir. ABD E vizelerinden birine başvuracak olan kişinin, durumuna göre önce göçmenlik bürosuna ya da Amerika Konsolosluğu'na başvurması gerekir. E1 Ticaretçi Vizesi ve E2 Yatırımcı vizesi sahibinin eşleri de bu vizelere bağlı olarak vize başvurusunda bulunabilir, vizeleri kabul edildiği takdirde ABD’de çalışmak üzere bir çalışma izni alabilirler. 

Amerika H Çalışma Vizesi

Geçici çalışma vizeleri H1B vizesi, H2A vizesi, H2B vizesi ve H3 vizesi, ABD'ye belirli bir süre boyunca istihdam için gitmek isteyen ve kalıcı sayılmayan kişiler içindir. Başvuru sahibi Amerika'da göçmen olmayan bir vize ile geçici olarak çalışmak istiyorsa, ABD göçmen kanunu altında, başvuru sahibinin yapacağı iş türüne dayanarak belirli bir geçici çalışma vizesine ihtiyaç duyar. Geçici işçi kategorilerinin çoğu, başvuru sahibinin bir vizeye başvurmasından önce ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) tarafından onaylanması gereken I-129 dilekçesinin başvuru sahibinin gelecekteki işvereni veya temsilcisi tarafından sağlanmasını gerektirir.

Tıkla

Amerika Q Kültürel Değişim Vizesi

Pratik eğitim, istihdam ve başvuranın ülkesinin tarih, kültür ve geleneklerinin paylaşımı için uluslararası kültürel bir değişim programına katılmak isteyen kişilerin başvurması gereken vize Amerika Q-1 vizesidir. Q1 vizesi sahipleri ABD’de en fazla 15 aya kadar kalabilir. Amerika Q1 vizesi ile katıldığınız Uluslararası Kültürel Değişim Programınızı tamamladıktan sonra, Amerika'dan ayrılmanız için 30 gün tanınır. Q kültürel değişim programına yeniden başvuruda bulunmadan önce Amerika Birleşik Devletleri dışında 1 yıl geçirmeniz gerekmektedir.

Tıkla

Amerika H4 Çalışanın Eş ve Çocuk Vizesi

Amerika Birleşik Devletlerine H1 vizesi ile çalışmaya giden kişinin eşi ve 21 yaşından küçük çocukları H4 vizesi alarak Amerika da oturabilirler.

Tıkla

Amerika O (Olağan Üstü Yetenek) Vizesi

Amerika O Vizesi; bilim, sanat, eğitim, iş dünyası ve atletizm gibi alanlarda olağanüstü yetenek veya başarı öyküleri olan kişilerin ve hem ulusal hem de uluslararası nitelikte başarıya ulaşmış sinema ve televizyon alanında uzman kişilerin başvurabileceği bir vize türüdür. Bahsi geçen olağanüstü yetenek veya başarıya sahip kişileri desteklemek ve yardımda bulunmak için yanında olması gereken kişiler de Amerika O Vizesine başvurabilir.

Tıkla

Amerika P (Sporcu, Sanatçı Oyuncu) Vizesi

P vizesi için başvuru sahibi Amerika'ya bireysel veya bir grup olarak, benzersiz, geleneksel, etnik veya kültürel bir müzik, tiyatro ya da sanatsal performansının tanıtımını geliştirme, yorumlama, koçluk etme veya öğretme amacıyla gidiyor olmalıdır. Ek olarak, başvuru sahibi Amerika'ya sanat şeklini tanıtmayı veya geliştirmeyi olumlu yönde etkileyecek bir kültürel etkinliğe veya etkinliklere katılmak üzere geliyor olabilir. Programın ticari veya ticari olmayan bir yapıya sahip olması önemli değildir.

Tıkla

Amerika L1 Şirket için Transfer Vizesi

Bazı uluslararası şirketlerin Amerika Birleşik Devletleri’nde yeni açılacak olan şubelerinde çalışacak uzmanlar, yönetici veya müdürlerin bunun için L-1 vizesi alması gerekmektedir. Yürürlükte olan yasalara göre L-1 vizesi sahiplerinin eşleri ABD’ye girdikten sonra ayrıca bir çalışma izni alabilirler. L-1 vizesi sahipleri diledikleri takdirde belirtilmiş olan şartları sağlarlarsa Green Card sahibi de olabilirler.

Tıkla

Amerika Çalışma vizesi için Gerekli Evraklar Listesi

Nüfus Cüzdanı Fotokopisi Pasaport: Seyahat tarihinizden sonra en az 6 ay geçerliliği olmalıdır. Biometrik fotoğraf: 5x5 ebatlarındaki biometrik fotoğrafınızı DS-160 formunuzu doldurduktan sonra fotoğraf bölümüne eklemelisiniz. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Adres bilgileri ve aile bağlarını gösterir bilgiler yer almalıdır. Vize Talep Dilekçesi: Konsolosluğa hitaben yazılmış başvuru sahibinin seyahat amacını açıklayan yazı. DS-160 Formu: Online ve İngilizce olarak doldurulmalıdır. Formdaki bilgilerinizi belgelerle kanıtlayabilmelisiniz. I-129 Formu: Amerika’daki işveren göçmen olmayan işçiler için ABD’deki Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri Bürosu'na (USCIS) çalışma izni başvurusu yapar. Amerika Geçici Çalışma Vizesi başvurusu için bu formun onaylanması gerekmektedir. I-797 Formu: ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri Bürosu (USCIS) tarafından verilen onay numarasının da yer aldığı başvuru dilekçesi Banka Hesap Özeti: Başvuru sahibi Amerika’da geçimini sağlayacak kadar geliri olduğunu gösterir belgeler sunmalı. Vize ücreti makbuzu

Tıkla

Amerika Çalışma Vizesi Ücretleri

Amerika Birleşik Devletleri çalışma vizeleri türlerine göre farklılıklar göstermektedir. Ayrıntıları sayfamızda bulabilirsiniz.

Tıkla

    Sizi biz Arayalım