Amerika Eğitim ve Değişim Vizeleri

Amerika Birleşik Devletleri uluslararası eğitimi desteklemekte ve yabancı öğrencileri ve değişim ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Vize için başvurmadan önce öğrenciler ve değişim ziyaretçileri okulları veya program sponsorları tarafından kabul edilmelidir.

Amerika Öğrenci Vizesi (F1)

Amerika’da geçerli bir eğitim programına katılmak amacıyla Amerika’ya seyahat edecek kişilerin müracaat etmesi gereken vize tipi Amerika Öğrenci Vizesi (F1/ F2)’dir. Amerika’da üniversite eğitimi alacak öğrenci Amerika vizesine I-20’de belirtilen kayıt tarihinden en erken dört ay öncesinden başvuru yapabilir.

Tıkla

Amerika M2 Vizesi

Amerika öğrenci ailesi vizesi demektir. Amerika Öğrenci Ailesi Vizesi'ne başvuracak kişi, ABD’de okula kayıt olan öğrencinin aldığı F1 Öğrenci Vizesi ya da M1 Mesleki Eğitim Vizesi’nin bir kopyasını başvuru sırasında mutlaka sunmalıdır. Ayrıca F1 ya da M1 Öğrenci vizesi sahibi olan kişi, eşiyle evliliklerini kanıtlayacak belgeleri de ibraz etmelidir.

Tıkla

Amerika J1 Vizesi

Amerika Birleşik Devletleri’nde bir değişim programı için söz konusu kurumlardan onayını alan kişiler J1 Amerika Değişim Programı Vizesi'ne tabidir. Programa kabul edilen başvuru sahibi öncelikle SEVIS’e kaydedilir, akabinde SEVIS I-901 kayıt ücretini yatırır. Değişim Programı, katılımcının aile fertlerinin de kendisine eşlik etmek üzere Amerika’ya gelmesine izin veriyorsa ek bir ücret alınmaz. Başvuru sahibini değişim programına kabul eden sponsor kurum vize başvurusunda ibraz etmek üzere DS-2020 Formu verir. Program dahilinde eş ve çocuklar da varsa her aile ferdi için form doldurulmalıdır. J1 Değişim Programı Vizesi onaylanan kişiler, Amerika’ya daha erken gitmek isterlerse ayrıca B2 Ziyaretçi vizesi almaları gerekmektedir. J1 vizesi ile öğrencilere program bittikten sonra Amerika’dan ayrılmaları için 30 gün ek süre verilir.

Tıkla

Amerika M2/F2 Öğrenci Ailesi Vizesi

Öğrenci Ailesi Vizesi başvurunuzu değerlendirip karar verme yetkisi Amerika Başkonsolosluğu ya da Büyükelçiliğinindir. Başvuru sahiplerinin parmak izi vermeleri ve mülakatlara katılmaları gerekmektedir. Amerika Öğrenci Ailesi Vizesi için başvuranlar 14 yaşından küçük ve 80 yaşından büyük ise katılmalarına gerek yoktur

Tıkla

Amerika Work and Travel Vizesi

Bu Amerika vizesinin resmi kategorisi Amerika J1 vizesidir. J1 vizesi Amerika'da bir çok farklı kategoriyi kapsamaktadır. Bu vizeye başvuru yapabilmeniz için öğrenci olmanız ilk şart ve esnetilemez şarttır. Özellikle üniversite öğrencileri içindir.

Tıkla

Amerika Öğrenci ve Staj için Gerekli Evraklar

DS-160 Formu: Amerika Dışişleri Bakanlığı resmi sayfasında yer alan formu İngilizce ve online olarak doldurmanız gerekmektedir. Formun onay çıktısını vize görüşmesine giderken yanınızda götürmelisiniz. Form için tıklayınız. DS-2020 Formu: Değişim programının sponsoru tarafından gönderilir. Başvuruyu yapan kişi tarafından doldurulmalıdır. DS-7002 Formu: Staj programına katılan başvuru sahibinin çalışacağı şirkette neler yapacağını ve hangi eğitimlere tabii tutulacağını gösteren bir formdur. Pasaport Biometrik Fotoğraf Nüfus Cüzdanı Fotokopisi Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Adres ve aile bilgilerini içermeli. Vize Talep Dilekçesi: Konsolosluğa hitaben yazılan ve Amerika’ya gidiş amacını açıklayan İngilizce yazı. SEVIS I-901 Harcı Ödeme Dekontu gibi belgeler eksiksiz doldurulmalıdır.

Tıkla

Amerika F1-J1 vizesi Ücretleri

Amerika Birleşik Devletleri vize harçları tüm dünyada aynıdır. F1/J1 vize ücretleri değişmez. konsolosluk F1/J1 vize ücretleri için 160 dolar talep etmektedir. vize keyfi danışmanlık ücreti olarak 90 dolar almaktadır.

Tıkla

Yaptığınız tüm başvuru işlemlerinde, okula yaptığınız başvuru formu ile okulunuzun size gönderdiği I-20 ya da DS-2019 formundaki isminizin ve yazılışının pasaportunuzdaki bilgileriniz ile birebir aynı olmaması tüm işlemleri yeniden yapmanıza neden olacaktır. bu yüzden evraklarınızı doldururken çok dikkat etmeli ona göre doldurmalısınız. Amerika öğrenci vizesi için yapacağınız mülakat için online sistem üzerinden randevu almanız ve başvuru yaptığınız vize tipine göre gerekli bazı harçları ödemelisiniz. Yönetmelik gereği Öğrenci Vizeleri I-20 formundaki tarihten en fazla 120 gün öncesinden verilebilir. Ziyaretçi Değişim Vizeleri ise DS-2019 formundaki tarihten önceki herhangi bir tarihten itibaren verilebilir. Amerika Öğrenci değişim ve Amerika öğrenci vize başvuruları belirli dönemlerde yapıldığından yoğunluk yaşanabilmekte ve sistem size geç bir tarihte randevu verecektir. Mümkün olan en erken sürede başvurunuzu gerçekleştirin. Son günlere bırakıldığı zaman eğer satın alınmış uçak biletiniz varsa biletinizin yanmasına neden olabilir. Bu da size fazladan strese sokacaktır. Amerika Öğrenci vize mülakat randevusunu nasıl yapmanız gerektiğini ve vize başvurusu ile ilgili tüm bilgiler için vize uzmanlarımızı arayarak danışmanlık hizmeti alabilirsiniz (vize@vizekeyfi.com). Öğrenci ve Değişim Programı kapsamında Amerika’ya eğitim amacıyla seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları F1 Öğrenci Vizesi, M1 Öğrenci (Mesleki Eğitim) Vizesi, J1 Değişim Programı Vizesi, F2, M2 Öğrenci Ailesi Vizesi ve J2 Değişim Programı Ziyaretçisi Aile Vizesi kategorilerinde başvuru yapmalıdırlar.

    Sizi biz Arayalım