Green card

Green Card Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Başvuru yaptığınız ülkede (Türkiye) doğmuş olmanız gerekmektedir.Gerekli görülen mesleki tecrübeye sahip olmanız ya da en az lise mezunu olmanız gerekmektedir. Birden fazla başvuru yapamazsınız. Green Card çekilişine resmi site üzerinden bireysel başvuru yapmak ücretsizdir. İngilizce olan başvuru sisteminde yapacağınız en ufak bir hata diskalifiye olmanıza sebep olacaktır. Yoğunluktan dolayı web sitesinden kaynaklı gecikmeler olmakta ve başvurunuz kabul edilmeyebilir. Bu nedenle başvurunuzu son haftaya bırakmayın. Formların yanlış doldurulması sebebi ile her yıl Türkiye'den yapılan başvuruların yaklaşık %20 kadarı kabul edilmektedir. Form doldurma sırasında yapılan hatalar sebebi ile de bu sayının %30'u Green Card çekilişinde çıksa bile evrak tesliminde elenmektedir.

Green Card başvurusunda herkes eşit haklara sahiptir. Yapılan çekilişte talihliler bilgisayar ortamında tamamen dijital bir sistemle belirlenmektedir. Çekilişe katılmak için en az lise mezunu olmak veya en az iki yıllık iş tecrübesine sahip olmak gerekmektedir. Türkiye’den her yıl yaklaşık 2500 kişi çekilişi kazanarak mülakata katılmaya hak kazanmaktadır. Green Card’a sahip olan kişi ABD’de dilediği gibi çalışma, iş kurma, oturma ve eğitim hakkı kazanmaktadır. Devlet veya özel sektör fark etmeden istediğiniz yerde çalışma hakkı ve dilediğiniz kadar oturma izni veren Green Card, istediğiniz sektörde kendi işinizi kurma hakkını da sağlamaktadır. Green Card sahibi öğrenciler devlet üniversitelerindeki indirimli ücretlerden yararlanabilirler. Ayrıca Green Card sahiplerinin Amerikan hükümetinden burs veya kredi alma şansı daha yüksektir.

Her yıl Ekim ile Kasım ayları arasında resmi web sitesinden Green Card çekilişi için başvuru yapabilirsiniz. Çekiliş sonuçları başvuru yaptığınız yılı takip eden yıl Mayıs ayı içinde yine aynı resmi web sitesi olan Amerika Resmi Göçmen Bürosu’nun web sitesinden açıklanıyor.

Green Card başvuru ücreti var mıdır?

Green Card başvurusu için Green Card Başvuru formunu bireysel olarak doldurmak ve başvurmak ücretsizdir. Ancak Green Card çekiliş başvurusunu dikkatli yapmalı ve yazdığınız bilgilerin doğruluğundan emin olmalısınız. Yapacağınız en ufak bir hata çekilişe dâhil olmamanıza sebep olacaktır. Bu nedenle Green Card çekilişi için başvurunuzu kesinlikle uzman ekibimizin danışmanlığında yapmanızı tavsiye ediyoruz. İletişim numaralarımızdan veya vize@vizekeyfi.com adresinden e-posta yoluyla vize uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz. Green Card Lottery’i kazandığınız takdirde vize mülakat randevunuz için gideceğiniz Amerika Büyükelçiliğine ya da konsolosluğa bizzat bir ödeme yapmanız gerekir. ABD hükümeti sizden asla çek, posta ya da banka havalesi ile ön ödeme yapmanızı talep etmez.

Akrabalık yoluyla Green Card

Bir ABD vatandaşının yakın akrabasıysanız Green Card başvurusu yapabilirsiniz. Buradaki “yakın akraba” söylemi; ABD vatandaşının eşi, ABD vatandaşının 21 yaşından küçük evli olmayan çocukları ve en az 21 yaşında olan bir ABD vatandaşının ebeveyni olmayı ifade etmektedir.

Tıkla

Çalışma yoluyla Green Card

Green Card başvurusu yaparak ABD’de çalışma ve yaşama şansını yakalamanın yollarından biri de çeşitli kriterlere bağlanmış istihdam yollarından biriyle çalışmak üzere ABD’ye gitmektir.

Tıkla

Diğer Kategoriler Yoluyla Green Card

1-Özel Göçmen Olarak Green Card Başvurusu *Din görevlisi *Özel göçmen çocuk *Uluslararası bir yayıncı *Uluslararası bir örgütün çalışanı ve ailesi veya NATO-6 çalışanı ve ailesi 2- Mülteci veya Sığınmacı Olarak Green Card Başvurusu 3- İnsan Ticareti ve Suç Mağdurları İçin Green Card Başvurusu 4- İstismar Kurbanları İçin Green Card Başvurusu 5- Kayıt Yoluyla Green Card Başvurusu 6- Yabancı Diplomatlar İçin Green Card Başvurusu

Tıkla

Amerika'da Doğum Yoluyla Vatandaşlık

Amerika'da doğum yoluyla vatandaşlık, doğmuş olduğunuz ülkenin vatandaşlığına sahip olarak, çifte vatandaşlık statüsüne geçmenizi sağlamaktadır. Amerika'da vatandaşlık, doğum yolu ile alınabilmektedir. Bu nedenle birçok anne adayı, Amerika'da çocuğunu dünyaya getirmek istemektedir. Amerika'da doğum yoluyla vatandaşlık hakkında, kafanızda bir çok soru olabilir. Vize Keyfi uzman danışmanları ile iletişime geçin.

Tıkla

Çekiliş Yoluyla Green Card

Amerika Green Card çekilişi ile her yıl 50.000 kişiye göçmen vizesi sunmaktadır. Amerika'ya göç eden insan nüfusunu ve nüfus sayısındaki çeşitliliği arttırma amacıyla düzenlenen çekiliş Amerikan Göçmen Bürosu tarafından düzenlenir ve çekilişin sonuçları sadece resmi web sitesi üzerinden açıklanır. Green Card başvurusunda herkes eşit haklara sahiptir. Yapılan çekilişte talihliler bilgisayar ortamında tamamen dijital bir sistemle belirlenmektedir. Çekilişe katılmak için en az lise mezunu olmak veya en az iki yıllık iş tecrübesine sahip olmak gerekmektedir. Türkiye’den her yıl yaklaşık 2500 kişi çekilişi kazanarak mülakata katılmaya hak kazanmaktadır.

Tıkla

Amerika Çalışma vizesi için Gerekli Evraklar Listesi

Nüfus Cüzdanı Fotokopisi Pasaport: Seyahat tarihinizden sonra en az 6 ay geçerliliği olmalıdır. Biometrik fotoğraf: 5x5 ebatlarındaki biometrik fotoğrafınızı DS-160 formunuzu doldurduktan sonra fotoğraf bölümüne eklemelisiniz. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Adres bilgileri ve aile bağlarını gösterir bilgiler yer almalıdır. Vize Talep Dilekçesi: Konsolosluğa hitaben yazılmış başvuru sahibinin seyahat amacını açıklayan yazı. DS-160 Formu: Online ve İngilizce olarak doldurulmalıdır. Formdaki bilgilerinizi belgelerle kanıtlayabilmelisiniz. I-129 Formu: Amerika’daki işveren göçmen olmayan işçiler için ABD’deki Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri Bürosu'na (USCIS) çalışma izni başvurusu yapar. Amerika Geçici Çalışma Vizesi başvurusu için bu formun onaylanması gerekmektedir. I-797 Formu: ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri Bürosu (USCIS) tarafından verilen onay numarasının da yer aldığı başvuru dilekçesi Banka Hesap Özeti: Başvuru sahibi Amerika’da geçimini sağlayacak kadar geliri olduğunu gösterir belgeler sunmalı. Vize ücreti makbuzu

Tıkla

    Sizi biz Arayalım