Nisan 16, 2020

Avustralya Vatandaşlık

Avustralya Vatandaşlık

Avustralya’da sürekli oturum izni veya vatandaşlık alabilmenin birkaç farklı yolu vardır. Sürekli oturum izni ve vatandaşlığın sağladığı haklar da birbirinden farklılık gösterebilmektedir. Avustralya Vatandaşlık veya Avustralya Sürekli Oturum İzni almak için başvuru süreciyle ilgili +90 (212) 909 22 10 numaralı telefonumuzu arayarak Vize Keyfi Avustralya Uzmanı personelimizden ücretsiz detaylı bilgi alabilirsiniz. Alanında uzman personelimiz sizin adınıza başvuru sürecinizi takip etmekte, her adımda sizleri ayrıntılı bilgilendirmekte, başvurunuzun doğru, güvenli, hızlı yapılması ve olumlu sonuçlanabilmesi için her türlü profesyonel desteği sağlamaktadır.

Vatandaşlık ve Sürekli Oturum İzinleri genelde iç içe geçmiş süreçlerdir. Önce sürekli oturum izni alınır daha sonra oturum iznini geçirdiğiniz süre ve durum göz önünde bulundurularak vatandaşlık başvurusu yapılır. Nadiren de olsa direk vatandaşlık başvurusunda bulunabileceğiniz durumlar da mevcuttur.

Avustralya Sürekli Oturum İzni, Avustralya vatandaşı olmayan ve kalıcı vizelerden birine sahip olan kişilere verilmektedir. Bu oturum iznine sahip olan kişiler Avustralya’da sınırsız olarak yaşama, çalışma ve eğitim alma hakkına sahip olurlar. Sürekli oturum iznine sahip kişiler Avustralya vatandaşlarının sahip olduğu tüm haklara sahip olamazlar.

 Avustralya Sürekli Oturum İzni ne sahip kişiler vatandaşlıktan farklı olarak, Avustralya pasaportu alamazlar, ülkeye giriş-çıkışları sınırsız değildir, seçme –seçilme hakları yoktur, kamu görevlisi olmaları belli şartlara bağlanmıştır, belli sosyal haklardan faydalanamazlar. Avustralya Sürekli oturum izni olanlar, Avustralya’da zorunlu ikamet süresi ve diğer şartları yerine getirdiklerinde Avustralya Vatandaşı olmaya hak kazanırlar.

Vatandaşlık Ve Sürekli Oturum İzni

Avustralya Vatandaşlık başvurusu yapabilmeniz için de farklı seçenekler vardır. Bunlardan biri ; Avustralya dışında bir ülkede doğmuşsanız ve doğduğunuz zaman anne veya babanızdan biri Avustralya vatandaşıysa siz de vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz. Fakat Avustralya vatandaşı olan ebeveyniniz de akrabalık sebebiyle vatandaş olmuşsa bu ebeveyniniz Avustralya’da en az 2 sene geçirmelidir. 18 yaş ve üstü tüm başvuru sahipleri iyi karakterli olmalıdır.

Avustralya vatandaşı ile evlilik yaparak da belli süre sonra Avustralya Vatandaşlık hakkı kazanabilirsiniz. Fakat önce sürekli oturum iznine sahip olup, belirlenen süreleri tamamladıktan sonra vatandaşlık başvurunda bulunabilirsiniz.

Work and Holiday programı veya Dil Okulu, Lisans, Yüksek Lisans vb gibi eğitim amacıyla Avustralya’ya giden kişiler de orada çalıştıkları yerlerden veya geliştirdikleri ilişkilerden kendilerine sponsor bularak Sürekli Oturum İzni alabilirler. Sponsor vizesi aldıktan sonra 3 yıl aynı işverenin yanında çalıştıktan sonra bu oturum iznine hak kazanırlar. Daha sonraki süreçte de Avustralya Vatandaşlık başvurusu yapabilirler.

Nitelikli Göçmenlik Vizesi (189); Avustralya hükumetinin her sene yenilediği bir “Kalifiye Meslekler Listesi” var, eğer bu mesleklerden birine sahipseniz , IELTS’te istenen İngilizce puanını alabiliyorsanız ve puanlama sisteminde istenilen puana ulaşabiliyorsanız Avustralya’ya vatandaşlık başvurusunda bulunabiliyorsunuz.

Avustralya Vatandaşlık veya Avustralya Sürekli Oturum İzni için başvuru sürecinin nasıl yürütüldüğünü öğrenmek istiyorsanız ayrıntılı bilgi için +90 (212) 909 22 10 numaralı telefonumuzu aradığınızda uzman personelimiz her türlü sorunuza ücretsiz olarak cevap verecektir.