Finlandiya Vizesi

Finlandiya vize başvurusunu biz yapalım, Keyfini siz çıkarın. Tek yapmanız gereken (0212) 909 22 10 numaralı telefondan bizlere ulaşmanızdır. Vize Keyfi; telefon, mail veya SMS ile yapılan bilgilendirmelerden ücret talep etmemektedir. Vize Keyfi danışmanları, gerekli belge ve işlemlerle ilgili en kısa sürede size bilgi aktarımı yapacaktır.  Profesyonel kadromuzla Finlandiya vizesi işlemlerinizi en kısa sürede ve eksiksiz olarak tamamlıyoruz. Size özel olarak göndereceğimiz kod ile başvuru sürecinizi online olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

Türkiye’den gidenler genellikle eğitim veya turistik amaçla tercih ettiği bir ülkedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Finlandiya' ya gitmeden önce Finlandiya Büyükelçiliği, Finlandiya Konsolosluğu veya vize işlemleriyle ilgili yetkilendirilmiş firma üzerinden başvuru yapmaları gerekmektedir. Finlandiya Konsolosluğu tarafından belirlenen Finlandiya vizesi için gerekli evraklar koşullara göre farklılık göstermektedir. Güncel evrak listesi ile birlikte ihtiyacınız olan her türlü bilgiyi Vize Keyfi uzmanlarını arayarak isteyebilirsiniz. Finlandiya vize başvurusu için gereken evrak listesi, vize ücreti ve merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını bilgilendirme mailimizde bulacaksınız. Uzmanlarımız sizin işlemlerinizin eksiksiz ve sorunsuz olarak yapılabilmesi için her türlü özveriyi göstermektedirler. Bu karmaşık işlemler uzman ekibimiz ile birlikte en hızlı şekilde halledilebilmektedir. Sizin seyahatlerinizin sorunsuz olarak yapılabilmesi bizim önceliğimizdir.

Finlandiya’yı ziyaret etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için gerekli olan Finlandiya vizesi uygulamaları pasaport türlerine göre farklılık göstermektedir. Finlandiya, bir Avrupa Birliği üyesi olması ile birlikte Schengen sınırları içinde yer almaktadır. Bordo pasaporta yani Türkiye Cumhuriyeti Umuma mahsus pasaportuna sahip kişiler, geçerli Schengen vizesi bulunmaması hâlinde vize başvurusu yapmak zorundadırlar. Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) veya Diplomatik (Siyah) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise Schengen anlaşması gereğince 180 günlük periyotta 90 gün konaklama süresini aşmamak şartıyla seyahatlerinde Finlandiya vizesi  almalarına gerek yoktur yani muaf tutulmuşlardır.

Finlandiya vizesi işlemleri danışmanlarımızın çalışma alanı içerisinde olup tecrübeli ve uzman kadromuz ile işlemleriniz en doğru şekilde yapılmaktadır. Finlandiya vize başvurusu için gerekeli evrakların en güncel hali ile randevu işlemleriniz için (0212) 909 22 10 numaralı telefonumuzdan arayarak Vize Keyfi Finlandiya Uzmanı personelimizle iletişime geçmeniz yeterlidir. Tarafınıza yapılan bilgilendirmelerden ücret talep edilmemektedir.

Finlandiya Vizesi Nasıl Alınır?

Finlandiya vizesi almak için öncelikle seyahat amacınıza uygun vize türüne başvurmanız gerekmektedir.  Öncelikle seyahat süreniz en fazla 90 gün ile sınırlı ise kısa süreli Finlandiya Vize başvurusu yapmalısınız.  Her vize çeşidine uygun olarak benzer veya farklı evraklar talep edilebilmektedir. Bu sebeple sürecin en doğru ve sorunsuz bir şekilde dikkatli bir hazırlık yapılmalıdır. Uzun süreli yani D tipi vize başvuruları doğrudan Finlandiya Konsolosluğu’na yapılabilmektedir. Fakat diğer vize başvuruları direk Finlandiya Konsolosluğu'na yapılamadığı için gerekli belgelerin aracı firma tarafından ilgili diplomatik temsilciliğe teslim edilebildiği de unutulmamalıdır.

Finlandiya, dünyanın önde gelen turistik merkezlerinden biridir dolayısıyla Finlandiya vizesi oldukça fazla talep görmektedir. Finlandiya vize başvurusu randevu ile yapılmaktadır. Bu sebeple tatil dönemleri, yaz sezonu ve yılbaşı gibi dönemlerde yapılacak olan seyahatler için en az 1 ay önce vize başvuru işlemlerine başlamanın önem arz ettiğini unutmamak gereklidir.

Finlandiya vize başvurusu yaparken karışık vize prosedürleri ile uğraşmak yerine Vize Keyfi Finlandiya danışmanlarımıza emanet ettiğiniz evrak takibi, randevu alma işlemi ve Schengen vize başvuru formunun doldurulması gibi işlemleri halleder ve size pratik çözümler sunarak vize başvurunuzun en doğru şekilde yapılmasını sağlar. Vize başvurusu için istenen evrakların eksik olması veya güncel evrakların temin edilmemiş olması vize başvuru sürecinde zaman kaybına, başvurunuzun kabul edilmemesine ve sonunda vize reddi almanıza sebep olabilmektedir. Finlandiya Konsolosluğu şartlara göre talep ettiği evraklarda değişiklik yapabilmektedir. Bu sebeple mesleğiniz, durumunuz ve seyahat amacınıza en uygun evrak listesini Vize Keyfi danışmanlarını arayarak isteyebilirsiniz. Finlandiya vizesi için gerekli evrakları listesinin güncel olması ve vize başvurunuzun sorunsuz olarak sonuçlanması için gereklidir. Vize Keyfi uzmanlarımız başvuru sürecinin her aşamasında size gerekli bilgi aktarımını sağlayacaktır.

Finlandiya Vizesi Türleri Nelerdir?

Finlandiya vize başvurusu yapmadan önce seyahat amacımıza karar vermemiz gerekmektedir.  Finlandiya’ ya gitmek isteyen kişiler bu seyahat amacına göre vize başvurusu yapması gereklidir. Başvuru çeşidine göre istenen belgeler değişiklik göstermektedir.

Temelde Finlandiya Vizesi kısa ve uzun süreli vizeler olmak üzere iki çeşittir. Seyahat süresi 90 günü geçmeyen vizeler kısa süreli vizelerdir. Kısa süreli vizelerde kendi içerisinde; turistik gezi ise Finlandiya Turistik Vize,  Fuar, toplantı veya iş görüşmesi gibi iş amaçlı ise Finlandiya Ticaret Vizesi, ülkede yaşayan akrabaların gönderdiği davetiye ile gidilecekse Finlandiya Aile Vizesi olarak üçe ayrılır. Seyahat süresi 90 günden fazla vizelerde uzun süreli vizelerdir. Yurtdışında eğitim almak isteyen veya eğitimini yutdışında tamamlamak isteyenlerin alacağı Finlandiya Erasmus Vizesi ve ülkede yaşayan ailesinin yanına taşınmak isteyen, bu ülkede çalışmak isteyenlerin alacağı vizeler uzun süreli vizelerdir.

Finlandiya Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Finlandiya seyahatinin amacına göre farklı pek çok vize çeşidi bulunuyor ve bu başvuru türleri için farklı belgeler istendiği gibi kişinin sosyal durumuna göre de farklılık gösteren belgeler istenebilmektedir. Finlandiya vize başvurusu için gerekli evrakları Vize Keyfi danışmanlarını arayarak temin edebilirsiniz. 

Genel olarak Finlandiya Vizesi türlerinde istenilen evraklar iki ana başlıkta düzenlenebilir.

İlk olarak; seyahat amacınızı ve seyahat masraflarınızı karşılayabilecek maddi durumunuzun olduğunu gösteren evraklardır. Örneğin; emeklisiniz ve seyahat amacınız aile ziyareti ise ziyaret edeceğiniz yakınınızdan alacağınız davetiye belgesi; seyahat masraflarınızı karşılayacak maddi durumunuzu gösteren banka hesap dökümleri ve emekli maaşını gösteren maaş bordrosu gibi.

İkincisi; Türkiye’ye geri dönmenizi gerektiren nedenlerin olduğunu ispatlayan belgelerdir. Örnek olarak; ülkede uzun süredir çalışansınız, kurulu bir hayat düzeniniz ve aileniz var ise bunların ispatı için;  tüm aile bilgilerini içeren tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, SGK Hizmet Ve Tescil Dökümü, tapu ve araç ruhsatları gibi belgeler.

Şimdi almak istediğiniz vize türüne istenen evrakları inceleyelim.

1-     Finlandiya Turistik Vize için Gerekli Evraklar

Ana Belgeler

 • Schengen Vize talep formunu :  Eksiksiz olarak doldurulmuş ve imzalanmış olmalıdır. (Vize Keyfi danışmanları ile yapılacaktır)
 • Pasaportun aslı: En fazla 10 yıllık ve içerisinde 2 adet boş vize sayfası bulunmalıdır. Ayrıca geçerlilik süresi dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay fazla olmalıdır.
 • Eğer pasaportun yeni ise; daha önce alınmış eski pasaportların işlenmiş sayfalarının tamamının ve önemli sayfalarının fotokopileri
 • Kimlik fotokopisi
 • 2 adet biometrik fotoğraf. (35×50 mm)
 • Bütün seyahat süresini kapsayacak 30.000 € teminatlı seyahat sağlık sigortası (Poliçe üzerinde “Schengen ülkelerinde geçerlidir” ibaresi olmalıdır.)

Ulaşım ve Konaklamaya İlişkin Belgeler

 • Gidiş-dönüş bileti veya rezervasyonu kanıtlayıcı belge
 • Başvuru yapanın Finlandiya seyahati boyunca konaklayacağı yerin açık adresi. (Otel rezervasyonu ise adres bölümüne buranın adresi girilir.)

Seyahat Giderlerinin Nasıl Karşılanacağını Gösteren Belgeler

 • Başvuru yapanın Finlandiya seyahati süresi boyunca günlük 120 € olacak şekilde masrafı karşılayabileceğini gösteren banka hesabı sunması zorunlu
 • Bankadan imzalı ve kaşeli olarak alınmış son 3 ayın hesap hareketlerini gösteren hesap dökümü
 • Son 3 aya ait düzenli gelir durumunu gösteren belgeler; (Maaş bordrosu, gayrimenkul kira gelirleri gibi)
 • Eğer varsa, Türkiye veya Avrupa’da bulunan gayrimenkul tapu ruhsat fotokopileri
 Mesleki Belgeler 
 • Çalışanlar için;
 • İşveren Yazısı: Görevi, işe başlama tarihi, maaş tutarı, izin süresi ve seyahat dönüşü görevine devam edeceğine dair işveren taahhüdünü içeren -antetli kağıtta- imzalı ve kaşeli yazı ve son 3 ayın maaş bordrosu
 • SGK İşe Giriş Bildirgesi ve SGK Hizmet Dökümü
 • Emekliler için;
 • Emekli maaşını gösteren belge (banka hesap özeti veya emekli cüzdanı)
 • Şirket Sahipleri için;
 • Ticaret ve Sanayi Odası Sicil kaydı fotokopisi
 • Vergi Levhası fotokopisi
 • Resmi Gazete fotokopisi
 • İmza Sirküleri fotokopisi
 • Öğrenciler için;
 • Öğrenci belgesi
 • Seyahat masraflarını karşılayacak finansal ve mesleki belgeler
 • Reşit olmayanlar-18 yaş altı- için;
 • Vasisinin nüfus cüzdanı fotokopisi veya vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Öğrenci belgesi
 • Anne ve babasının noter tasdikli muvaffakatnamesi
 • Seyahat masraflarını karşılayacak finansal ve mesleki belgeler
 • Yabancı Uyruklu Vatandaşlar için;
 • Türkiye’de oturma ve çalışma izni (Oturma izninin en az 6 ay geçerli ve seyahat dönüşünden sonra en az 3 ay daha geçerli olmalıdır.)

 

2-     Finlandiya Ticaret Vizesi için Gerekli Evraklar

Finlandiya Ticaret vizesi başvurusu için öncelikle Finlandiya Turist vizesinde belirtilen Ana Belgeler, Ulaşım ve Konaklamaya İlişkin Belgeler, Seyahat Giderlerinin Nasıl Karşılanacağını Gösteren Belgeler ile Mesleki belgeler kısmında sizin iş durumunuza en uygun kısımda bulunan belgeler hazırlanmalıdır. Bu hazırlanan belgelere ek olarak aşağıda belirtilen iş gezisine ilişkin evraklar da hazırlanmalıdır.

 • Finlandiya’ da bulunan şirket ziyareti için gidiyorsanız; Ziyaret etmek istediğiniz şirketten alınmış davet yazısı: antetli kağıtta, kaşeli ve imzalı olarak orjinal veya internet çıktısı Ayrıca daveti yapan şirket yetkilisinin kimlik fotokopisi ve daha önce yapılan ticari faaliyetlere ilişkin fatura vb. belgeler de istenebilmektedir.
 • Fuar veya konferansa katılmak için gidiyorsanız; Kayıt belgesi veya katılım davetine ilişkin belgeler
3-     Finlandiya Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar
 • Schengen Vize talep formunu : Eksiksiz olarak doldurulmuş ve imzalanmış olmalıdır. (Vize Keyfi danışmanları ile yapılacaktır)
 • Pasaportun aslı: En fazla 10 yıllık ve içerisinde 2 adet boş vize sayfası bulunmalıdır. Ayrıca geçerlilik süresi dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay fazla olmalıdır.
 • Eğer pasaportun yeni ise; daha önce alınmış eski pasaportların işlenmiş sayfalarının tamamının ve önemli sayfalarının fotokopileri
 • Kimlik fotokopisi
 • 2 adet biometrik fotoğraf. (35×45 mm)
 • Bütün seyahat süresini kapsayacak 30.000 € teminatlı seyahat sağlık sigortası (Poliçe üzerinde “Schengen ülkelerinde geçerlidir” ibaresi olmalıdır.)
 • Öğrenci belgesi
 • Seyahat masraflarını karşılayacak finansal ve mesleki belgeler
 • Gidiş-dönüş bileti veya rezervasyonu kanıtlayıcı belge
 • Kurum Müdürünün; seyahat sebebi, süresi, konaklama koşulları ve seyahate katılanların listesini (öğrenciler ile eşlik edenler) bildiren mektubu

 

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x